Unesite svoju email adresu ispod i pretplatite se na naš bilten

Podelite svoju ljubav

Zasto ove godine u Pljevljima nema Festivala tamburaske muzike?

Prenosimo integralno reagovanje Emira Prekica povodom ne odrzavanja tradicionalnog Festivala tamburaske muzike u Pljevljima u kome navodi da ce traziti rjesenje nastalog problema u lokalnoj samoupravi i Ministarstvu kulture.

Festival tamburaške muzike – Pljevlja ,,Srce i duša stare čaršije“ ove godine neće biti održan. I pored više dopisa upućenih Direktoru, Organizacioni odbor nije za četiri mjeseca uspio da dobije termin za sastanak sa čelnicima JU ,,Centar za kulturu Pljevlja“, inače dugogodišnjim partnerima u realizaciji Festivala.
Grad koji je kako reče Zvonko Bogdan ,,Tamburaška prijestonica Crne Gore“ ostaje bez jedinog muzičkog Festivala u gradu. Festival tamburaške muzike Pljevlja održava se od 2006 godine u Pljevljima. Osnovali su ga ljubitelji i izvođači tamburaške muzike a festival je član Evropske i Svetske asocijacije tamburaški festivala. Za 17 godina na festivalu je nastupilo preko 1000 tamburaša iz 14 Evropskih država, a takođe učestvovali su najeminentniji izvođači tamburaške muzike: Zvonko Bogdan, Merima Njegomir, Legende, Zoran Kalezić, Zdravko Đuranović, Garavi sokak, Tamburaši za dušu, Šukrija Žuti Serhatlić, Blanka Došen, Pljevaljski tamburaši, Evropski tamburaški orkestar, Garavuše i td. Takođe Festival je 2009 godine bio domaćin i organizator Evropskog omladinskog tamburaškog kampa a prošle godine na otvaranju Festivala predstavljena je izložba ,,Tamburaška tradicija u Pljevljima“ koja se bavi istorijom tambure od kraja 19. vijeka. U okviru Festivala nekoliko godina bio je i program ,,Veče nove pjesme“.
Zaista je neshvatljiva reakcija Direktora Slavka Tošića sa kojim do sada smo imali zaista korektne odnose od njegovog imenovanja na funkciju. Posebno zato što se i sam Tošić u programu rada JU ,,Centar za kulturu Pljevlja“ za 2024. god pozitivno izjasnio prema dosadašnjoj organizaciji Festivala, a takođe i predložio da će se to nastaviti i poboljšati. Isti program rada usvojio je Savjet ustanove a verifikovala ga Skupština Opštine Pljevlja na svojoj sjednici.
Sigurno problem leži u tome da nosioci funkcija iz oblasti kulture nisu pročitali Zakon o kulturi i nemaju dovoljno kompentencija da tumače šta je nematerijalna kulturna baština Pljevalja i Crne Gore. Takođe možemo i tumačiti da se konflikt interesa u produkciji JU ,,Centar za kulturu Pljevlja“ u organizaciji novih ,,festivala folklora“ direktno odrazio na Festival tamburaša.
Poslije 17 godina sigurno nećemo dozvoliti da odluka jednog lokalnog funkcionera može ugasiti Festival, a o ovom problemu i rješenju tražićemo razgovore sa predstaavnicima lokalne samouprave kao i sa Ministarstvom kulture.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Bilten