Unesite svoju email adresu ispod i pretplatite se na naš bilten

Podelite svoju ljubav

Upoznavanjem do tolerancije mladih – posjeta učenika iz Ulcinja Pljevljima

NVO Građanska alijansa je, 18. i 19. aprila, organizovala kulturnu posjetu srednjoškolaca iz Ulcinja opštini Pljevlja, u okviru projekta “Upoznavanjem do tolerancije mladih”, koji se sprovodi uz podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava Crne Gore, u cilju upoznavanja i jačanja razumijevanja i primjene koncepta tolerancije, pomirenja, dijaloga i interkulturalizma.

Osam učenika i dva profesora iz Ucinja srednje mješovite škole “Bratstvo I jedinstvo” su imali priliku da se upoznaju sa lokalnim običajima, kulturama i tradicijama nacionalnih zajednica i da prate zajednički različita predavanja u Srednjoj stručnoj školi i Gimnaziji „Tanasije Pejatović“ a posjetili su I više saznali o istorijatu Zavičajnog muzeja, Husein pašine džamije, Manastiru Svete Trojice i menadra Ćehotine.

U biblioteci Gimnazije goste je pozdravila direktorica Bojana Grujić i nekoliko profesorica i učenica, koji su predstavili Gimnaziju, njen istorijat, značaj, uspjehe koje su škola i njeni učenici ostvarili. Sjutradan su učestvovali u tradicionalnom Danu zamijenjenih uloga učenika I profesora Gimnazije.

„Naša je ljudska obaveza da budućim generacijama ostavimo sjeme dobra, sjeme čovjekoljublja. To je suština multikulturalnosti i Gimnazija će ostati ponosni rasadnik tog sjemena”, kazala je Grujić.

 “Od samih učenika čulo se u kakvom skladnom okruženju teče njihovo školovanje. Istom energijom uzvratili su i interesovanjima, idejama i željama, te do kraja posjete bili nerazdvojni. Profesori su takođe međusobno razmijenili informacije o svojim školama, učenicima, uslovima rada ideje o unapređenju rada, ali i međusobne saradnje”, kazali su iz Građanske alijanse.

Za goste iz Ulcinja organizovano je kulturno veče o toleranciji,  u holu Srednje stručne škole, kome su prisustvovali učenici i profesori srednjih škola iz Pljevalja, predstavnici lokalnih samouprava i civilnog sektora iz opštine Pljevlja, predstavnici nacionalnih i vjerskih zajednica, lica iz sfere kulture i književnosti.

Koordinatorka projekta Jelena Ristović, iz Građanske alijanse, je pozdravila sve učesnike, naglasila važnost Kulturne večeri za podizanje svijesti o važnosti tolerancije i smanjenja etničke distance u Crnoj Gori, te izrazila zadovoljstvo da su se na jednom mjestu okupili učesnici iz dva udaljena kraja države – Ulcinja i Pljevalja.

Pomoćnica direktora Srednje stručne škole  Jelena Drobnjak uz želje dobrodošlice naglasila da su Pljevlja i Ulcinj dva stara grada prepoznata po njegovanju suživota i međuvjerske tolerancije, te da oba odišu bogatom kulturnom i istorijskom baštinom i višedecenijskom tradicijom, čija sprega oslikava najljepše lice Crne Gore.

Bogatstvo Pljevalja je život u međureligijskom skladu, poručili su predavači  Miloš Gačević, master teolog I muzejski dokumentarista, i bibliotekarke Bojane Radanović.  Gačević je govorio o različitim religijama, njihovim postulatima koji se baziraju na miru, toleranciji, suživotu i poštovanju drugog i različitog. Naveo je važnost dijaloga I upoznavanja ističući da je stvaranje međureligijskog dijaloga prioritet u 21. Vijeku “gdje se svi moramo boriti protiv fanatizma u religiji jer nema mira među narodima, ako nema mira među religijama”. Pljevlja su prepoznata po duhovnom ugledu, kulturi i urbanom duhu, što je njihovo najveće bogatstvo, kazala je Radanović dodajući da su negativan prirodni priraštaj i migracije, kao posljedice višedecenijske devastacije Pljevalja, doveli da u opštini živi sve manje ljudi. Navela je znamenita imena koja su Pljevlja izrodila, iz različitih društvenih i kulturnih sfera života, a koji su ostavili snažan pečat, ne samo na Pljevlja, već na Crnu Goru i šire. Veče je upotpunjeno predstavljanjem narodnih nošnji. Teodora Pupović, učenica Srednje stručne škole u Pljevljima govorila je o značaju narodne nošnje kao i značaju očuvanja tradicije i folklora. Predstavljajući publici karakteristike crnogorske, srpske i bosanske nošnje, desetak učenika prezentovalo je gostima navedene narodne nošnje.

U sklopu iste aktivnosti Građanske alijanse u maju je zakazana uzvratna posjeta Ulcinju u cilju direktne razmjene kulture i upoznavanja nacionalnih zajednica, odnosno mladih, te ohrabrivanja dijaloga koji razbija predrasude i podizanja duha tolerancije među mladima.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Bilten