U susret Međunarodnom danu maternjeg jezika

Međunarodni dan maternjeg jezika obilježava se 21. februara, a određen je od strane UNESCO-a kao datum kada se posebna pažnja posvećuje pitanjima njegovanja jezičke i kulturne različitosti.

Ovaj dan se u svijetu se obilježava od 2000. godine, a vođenje računa o maternjem jeziku sugeriše svijest o vlastitom identitetu, ali se kroz ovaj odnos nerijetko prelama i pitanje tolerancije prema drugom i drugačijem.

Približno 6.000 jezika se govori u svijetu, a prognoze lingvista kažu da će do kraja 21. vijeka izumrijeti više od polovine svjetskih jezika. Naveli su da se svake dvije sedmice u svijetu ugasi po jedan jezik.

Foto: Pinterest

Jezik se čuva njegovom upotrebom u razgovoru, korištenjem u školama i medijima. Važno je čuvati svoj jezik i tokom života u drugom govornom području i upotrebom jezika sa djecom.

Generalna skupština UNESCO-a usvojila je 1999. godine Dan maternjeg jezika, kao sjećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu (Bangladešu), jer su protestvovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *