Nacrt plana davanja koncesija mineralnih sirovina za 2025.
Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa dalo je na javnu raspravu nacrt plana davanja koncesija za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina za 2025. godinu. Zanimljivo je da je u planu od ukupno 9 datih lokaliteta čak pet sa prostora Opštine Pljevlja.
U plan su sa prostora Opštine Pljevlja uvršteni: ležišta energetske mineralne sirovine mrkolignitnog uglja “Pljevaljskog ugljenog basena” (Potrlica, Kalušići, Grevo i Rabitlje), s pratećim mineralnim sirovinama (laporac i glina), zatim ležište „Mataruge“, ležište “Ljuće” – Šumanskog ugljenog basena, revir „Ljuće 2“, tehnogeno ležište cementnog laporca ”Jagnjilo”, kao i ležište nemetalične mineralne sirovine tehničko-građevinskog kamena ”Jagnjilo”, južni obod ležišta “Rajčevo brdo”.
U nacrtu se kaže da prostor „Pljevaljskog ugljenog basena“ (ležišta „Potrlica“, „Kalušići“, „Grevo“ i „Rabitlje“) zauzima površinu od 864,4 hektara, ili oko 8,6 kilometara kvadratnih.
Eksploatacione rezerve uglja sa stanjem iz elaborata s kraja 2021. godine u ležištu Potrlica su oko 26,79 miliona tona uglja, u ležištu Kalušići oko 15,04 miliona tona, ležište Komini oko 4,46 milion tona, ležište Rabitlje oko 2,76 miliona tona i ležište Grevo oko 2,05 miliona tona uglja.
Dakle, prema nacrtu plana ukupne eksploatacione rezerve pljevaljskog ugljenog basena su oko 51,1 milion tona uglja, prosječnog kvaliteta 10.500 kilodžula po kilogramu.
Najbolji srednji kvalitet uglja je u ležištu Grevo 12.550 kilodžula po kilogramu, zatim Potrlica 11.452 kilodžula, Rabitlje 11327 kilodžula i Komini 7.830 kilodžula po kilogramu uglja.
Kod posebnog ležišta mrko-lignitnog uglja Mataruge ( veličina istražno – eksploatacionog poligona je 113 hektara) ističe se da su bilansne rezerve oko 7,5 miliona tona prema istraživanju iz 1992. godine, a da je prosječan kvalitet uglja 8.350 kilodžula po kilogramu.
Kod Ljuće – Šumanskog ugljonosnog basena, revir Ljuće 2 ( površine oko 22 hektra) kaže se da su bilansne rezerve 1,52 miliona tona uglja po dokumentaciji s kraja 2017. godine.
Tehnogeno ležište Jagnjilo se prostire na oko 90 hektara. Prema podacima iz procesa proizvodnje Rudnika uglja po godinama, pri eksploataciji uglja iz ležišta P.K. „Potrlica“, u periodu rada DTO sistema (od 1990. do avgusta 2017. godine) ukupno odložena količina otkrivke na vanjsko odlagalište „Jagnjilo“ iznosi oko 46 milona metara kubnih čvrste mase, odnosno oko 87,4 miliona tona laporca i laporovitih krečnjaka.
Prema elaboratu Rudnika uglja, koji je do sada koristio kamen iz ležišta „Južni obod Rajčevo brdo“ , eksplatacione rezerve su po stanju s kraja 2020. godine bile oko 357 hiljada tona građevinskog kamena.
Javna rasprava traje do kraja januara a potom će Ministarstvo rudarstva dostaviti Vladi nacrt plana davanja koncesija za 2025. na razmatranje i odlučivanje.
Za pet godina 840 miliona evra!
U ekonomskom pogledu, najznačajnija privredna grana opštine Pljevlja je eksploatacija uglja i proizvodnja električne energije. Termoenergetski kompleks Rudnik uglja i Termoelektrana Pljevlja predstavlja okosnicu privrednog, energetskog i ekonomskog razvoja Crne Gore te ključ stabilnosti elektroenergetskog sistema. U poslednjih pet godina ovaj kompleks je proizveo oko 840 miliona evra električne energije, u tržišnoj vrijednosti, što čini približno 40 odsto ukupne električne energije u Crnoj Gori. Proizvodnja Rudnika uglja u 2023. godini iznosila je 1.862.150 tona, od čega je Termoelektrani isporučeno 1.638.000 tona – kaže se u nacrtu plana.
U planu je izračunata i moguća ukupna neto dobit koja bi se ostvarila prodajom svih bilansnih rezervi uglja (po prosječnoj cijeni 27,40 evra po toni) a to je oko 223 miliona evra i to od ležišta Kalušići, Grevo, Rabitlje i Komini ukupna neto dobit bi bila oko 19 miliona evra, a samo od ležišta Potrlica čak blizu 184 miliona evra.
M. T.

Moguća ukupna neto dobit od ležišta uglja Potrlica 184 miliona evra