TO Pljevlja na 46. Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu

Danas je počeo 46. Međunarodni sajam turizma u Beogradu. Sajam će trajati do 23. februara i ove godine izazvao je veliku pažnju posjetilaca.
Svoje učešće na ovom prestižnom događaju uzela je i Turistička organizacija Pljevlja.


Pljevlja će predstaviti svoje turističke potencijale, prirodne ljepote i kulturno-istorijsko nasljeđe potencijalnim posjetiocima najsjevernijeg grada u Crnoj Gori.

Akcenat prezentacije biće stavljen na promociju kulturne baštine, u čemu će poseban doprinos dati direktorica Zavičajnog muzeja Pljevlja, Dejana Drobnjak. Kroz prezentaciju bogate istorije i značajnih arheoloških nalaza, posjetioci će imati priliku da se upoznaju sa fascinantnim pričama koje ovaj grad čuva a hologramskih putem biće predstavljena i Dijatreta( stakleni pehar iz doba Ilira).

Štand TO Pljevlja biće mjesto okupljanja brojnih ljubitelja putovanja, turističkih radnika i medija, koji će imati priliku da saznaju više o atraktivnim destinacijama u ovoj multikulturalnoj sredini – od manastira Svete Trojice, preko rijeke Ćehotine i njenih meandra koji su u posljednjih nekoliko godina postali poznati široj javnosti,  planine Ljubišnje, mosta na rijeci Tari preko Husein-pašine džamije, ali i srednjovjekovnih utvrđenja Kakanj i Koznik, koja nijesu dovoljno uvrštena u turističku ponudu a imaju veliki potencijal, do specijalnog rezervata prirode Stari most.
Na Sajmu će posjetioci imati priliku i da se upoznaju sa novom turističkom rutom koja povezuje Nikšić, Šavnik, Žabljak, Pljevlja, Prijepolje, Novu Varoš, Sjenicu i Novi Pazar.


Učešće na ovom sajmu predstavlja važan korak naprijed u promociji Pljevalja kao turističke destinacije.

Iz TO Pljevlja su istakli da će se ovakve promocije nastaviti i u budućnosti, s ciljem privlačenja što većeg broja posjetilaca i daljeg razvoja turizma u Pljevljima.

Za naše čitaoce izdvajamo nekoliko najvažnijih prirodnih lokaliteta i kulturno-istorijskih spomenika u Pljevljima:

Meandri Ćehotine se nalaze na 20 km od Pljevalja, na putnom pravcu Pljevlja-Vrulja, u selu Mataruge. Rijeka Ćehotina je dugačka 125 kilometara i protiče kroz Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu, gdje se uliva u Drinu. To je planinska rijeka koja izvire kod mjesta Donji Kolašin, u blizini granice Srbije i Crne Gore.

Husein-pašina džamija jedan je od najvrijednijih spomenika orijentalne kulture na Balkanu, izgrađena je od fino tesanog kamena, kao dio vakufa Husein-paše Boljanića. Gradnja je započeta oko 1570. godine. Minaret ove džamije je najveći na Balkanu, visok 42 metra, a na njenom podu je još uvijek originalni ćilim iz 1573. godine, pravljen po mjeri ove građevine u Misiru (Egipat) prošiven kožom i težak oko 400 kilograma (dimenzija 10 puta 10 metara). Rukopis Kurana u džamiji, jedno je od najljepših djela islamske kaligrafije XVI vijeka.Husein-pašina džamija, u Pljevljima, jedan od najvrijednijih spomenika orijentalne kulture na Balkanu, izgrađena je od fino tesanog kamena, kao dio vakufa Husein-paše Boljanića. Gradnja je započeta oko 1570. godine. Minaret ove džamije je najveći na Balkanu, visok 42 metra, a na njenom podu je još uvijek originalni ćilim iz 1573. godine, pravljen po mjeri ove građevine u Misiru (Egipat) prošiven kožom i težak oko 400 kilograma (dimenzija 10 puta 10 metara). Rukopis Kurana u džamiji, jedno je od najljepših djela islamske kaligrafije XVI vijeka.

Ljubišnja je planina na sjeveru Crne Gore. Jedan deo Ljubišnje nalazi se u Bosni i Hercegovini.
Čine je Mala Ljubišnja (1991m) i Velika Ljubišnja sa najvećim vrhom Dernečištem (2238 m), sa kojeg se pruža veličanstven vidik na okolne planine i kanjone i predstavlja nezaboravan doživljaj svakom posjetiocu.

Ljubišnja je šumovita planina obrasla jelom, smrčom i klekom i za razliku od većine okolnih planina koje su bezvodne, Ljubišnja obiluje velikim brojem izvora i vrela.

Manastir Sveta Trojica nalazi se na oko jedan kilometar od centra Pljevalja, pritiješnjen stijenjem, okružen bujnim zelenilom i mirom koji tek remeti žubor rijeke Biserke. Prvi pisani pomen datira iz 1537. godine, kada ktitori zidaju najstariji dio hrama – naos i oltarski prostor, a kasnije je dozidana priprata sa kupolom da bi manastir dobio svoj konačni izgled 1875/76. godine. U XVI, XVII i XVIII vijeku manastir je bio značajan prepisivački i književni centar.Manastirska biblioteka posjeduje više primjeraka vrijednih rukopisnih iluminiranih knjiga, od kojih su neke nastale u manastirskom skriptoriju, kao i rijetke primjerke štampanih knjiga, među kojima i Šestodnev Jovana Egzarha, Kozma Indikoplov, fragment Trudbenika iz štamparije Crnojevića, nastavak Vrhbrezničkog Hronografa, više Psaltira i dr. Tu se čuvaju i vrijedne knjige na pergamentu i papiru iz XIII i XIV vijeka.U riznici Manastira, pored više dragocjenih predmeta od srebra, zlata i drveta vezanih za bogosluženje, čuva se vrijedna zbirka ikona, srebrom okovan štap Svetog Save, jedan od najljepših primjeraka srednjovjekovnog veza – Epitrahilj Teotima iz XV vijeka, zatim predmeti umjetničkog zanatstva: svjećnjaci, putiri, kadionice, minijaturni izrezbareni krstovi. Obnovljeni manastirski konaci sa manastirom u sredini čine vrlo lijepu i skladnu cjelinu.

Kanjon rijeke Tare dugačak je 60 km i po nekima drugi po dubini u svijetu poslije kanjona rijeke Kolorado u SAD, a prvi u Evropi. Njegova prosječna dubina je 1.073 m, a najveća 1.333 m. Najdublji je kod Obzira (1.250—1.300 m). Predstavlja jednu od rijetkih oaza netaknute prirode i rezervat je za mnoge endemske vrste biljaka i životinja zbog čega je 1977. godine upisan u program UNESKO-a „Čovjek i biosfera” kao izuzetna geomorfološka i ekološka cjelina. Posebnu turističku atrakciju predstavlja splavarenje Tarom.

Rijeka Draga izvire ispod planine Ljubišnje, a poslije desetak kilometara toka kroz veličanstveni kanjon ispod sela Zasade uliva se u rijeku Taru. Kod mjesta nazvanog Tijesno, kanjon je širok svega desetak, a dubok preko 600 metara.
Ono što Dragu čini posebno zanimljivom je i činjenica da je ona bogatija vodom u svom gornjem toku, nego pri ušću. Donji dio kanjona rijeke Drage ulazi u sastav NP Durmitor.
Ovim kanjonom se od Jelovog panja kroz atraktivne klance može doći do rijeke Tare i poznatih Draških virova.
Kanjoning kroz rijeku Dragu je raj onima koji su željni adrenalinske avanture, ovaj kraj je raj i za alpiniste, speleologe i ljubitelje paraglajdinga, a ovdje se mogu razvijati i lovni i ribolovni turizam… Na početku ovog kanjona vremenu još uvijek odolijeva jedna stara vodenica potočara, koja bi isto mogla biti jedna od turističkih atrakcija ovoga kraja. Ovaj kanjon je svojevrsna prirodna atrakcija i veliki eko-potencijal pljevaljske turističke ponude, s mogućnostima aktivnog odmora u prirodi…

Na Ćehotini postoji i akumulacija – Otilovićko jezero, bogato sa potočnom pastrmkom, klenom, škobaljem, ali i mladicom. Jezero je pogodno za ribolov sa obale i ribolov iz čamca. Nalazi se na 5 km uzvodno Ćehotinom od Pljevalja, a dugo je oko 11 km. Iako vještačko, uspjelo je da se uklopi u ambijent, ima dosta vijadukta i krivina, što je vrlo zanimljiva pojava u prirodi.

Nedaleko od centra grada nalazi se jedan od najljepših gradskih parkova u Crnoj Gori, a prve sadnice u čuvenoj Milet bašti posadili su Austrougarski vojnici. Ovaj uređeni zeleni kompleks predstavlja svojevrsnu ekološku oazu, obiluje bogatim i raznovrsnim rastinjem, ali i sportsko rekreativnim kompleksom, uređenim stazama za šetnju i rekreaciju, vještačkim jezerima, izvorima pitke vode.

Prvo naseljeno mjesto u ovom kraju, u Kominama, datira iz drugog vijeka nove ere, poznato u literaturi kao Municipijum S. Najpoznatiji eksponat toga vremena je stakleni pehar Dijatreta, obavijen plavom staklenom mrežom i natpisom „Vivas Panelleni bona“,ispod oboda.

O Pljevljima, Pljevljacima, gostoljubivosti i srdačnosti, suživotu, pljevaljskim tamburašima i pljevaljskom siru, kao i prirodnim ljepotama koje posjeduju može da se priča i piše mnogo, ali pravi doživljaj se može steći samo ako se posjete…

Izvor: TO Pljevlja, Facebook, Wikipedia

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *