Stanković: Crna Gora druga u Evropi po broju kockara, devet od 10 maloljetnika kocka

Foto: gradski. me

Najveći problem je što zakonsko rješenje nije regulisano kako treba, pa je pokrenuta inicijativa za izmjenu Zakona o igrama na sreću, kazala je u Jutarnjem programu Gradske Mia Stanković iz NVO ADP ZID. 

„Gdje ste čuli da je priređivač igara na sreću kažnjen, zato što je maloljetnik kockao? Po glavi stanovnika Crna Gora je druga u Evropi po broju kockara. Što se tiče maloljetnika, dovoljan je podatak što od 10, devet maloljetnika kocka“, zabrinuta je Stanković. 

Uvođenjem predloženih registracionih kartica, maloljetnici ne bi imali zeleno svijetlo za ulaz. Niko ispod 18 godina ne bi mogao da uđe, a kartice bi bile povezane sa softverskim nalogom igrača i svako bi imao uvid u to koliko osoba ima godina, pa bi djeci automatski bio onemogućen ulaz u kladionice, objasnila je Stanković. 

„Imali bismo takođe i registar učestalosti uplata, za sve one koji imaju patološki problem kockanja. Osim toga, predlažemo uvođenje dnevnih i mjesečnih limita, da ne bi neko mogao da upada u kockarske dugove. Tu je i mjera mehanizam isključenja, pa bi radnici koji rade bili dužni da prepoznaju i isključu igrače, na minimum dvije godine. Zahtjevali smo i da se kladionice i kockarnice udalje od osnovnih i srednjih škola. Predloženo je i da se sami izgled kladionica svede na minimum“, kazala je Stanković.

I među priređivačima igara na sreću ima primjera dobre prakse, smatra sagovornica Gradske. Ukoliko se poštuju regulative limita, ukoliko je zabranjeno maloljetnicima, ukoliko ostane u opsegu zabave, ali ne i nečega što nože da predstavlja porodični problem. Uz obuke radnika, dosta bi se stvari promjenilo, uvjerena je Stanković.

„Predlažemo nadležnim institucijama da usvoje predloge, kako bi direktno išli i bili usvojeni u Skupštinu. Od velike je važnosti da se usvoji cjelokupan set predloga, u suprotnom očekuju nas posljedice poput rasta broja patoloških kockara“, istakla je Stanković. 

Stanković je pozvala roditelje da obrate pažnju na svoju djecu i građane da podrže pomenutu inicijativu, ali i da na društvenim mrežama potpišu peticiju da su saglasni sa izmjenama Zakona o igrama na sreću.

Izvor: gradski.me

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *