Privredna komora Crne Gore danas je iskazala zadovoljstvo što je zaključak predstavnika Vlade i akademske zajednice tokom jučerašnjeg sastanka najbolja potvrda njihovog stava da je bojkot privrede besmislen i da su uzroci inflacije na drugoj strani. Pozivajući se na Analizu cijena i poslovanja trgovinskih preduzeća u Crnoj Gori, koju je za Privrednu komoru uradio tim profesora Ekonomskog fakulteta, tvrde da je još jednom potvdjeno da crnogorska privreda, konkretno trgovinski lanci, nijesu generator inflacije.
Iz PKCG su povodom bojkota marketa prošle sedmice uputila poziv Premijeru za hitan sastanak “kako bi se što prije preduzele mjere za sanaciju loših trendova u poslovnom ambijentu, te stvaranju pretpostavki za očuvanje i razvoj privrede”. Nadaju se I očekuju da će se sastanak dogoditi ubrzo, ističući da “trgovina nije generator inflacije, već da je njene uzroke potrebno dodatno analizirati”.
Iz PKCG zaključuju da se neopravdanim bojkotom i targetiranjem trgovinskih lanaca nanosi se šteta ne samo njima, nego i svima u lancu: proizvođačima, prvenstveno domaćim, distributerima, uvoznicima, zaposlenima, a u krajnjem i državi.
PKCG nije reagovala na problem plasmana domaćeg mlijeka, proizvođače I otkupljivače, niti na uvoznički lobi u CG koji ni na jedan način ne štiti domaću proizvodnju.
Na jučerašnjoj raspravi na temu faktora koji utiču na cijene u Crnoj Gori, premijer Milojka Spajića sastao se sa predstavnicima Ekonomskog fakulteta u Podgorici. Premijer je istakao da skok u potražnji nije napravil skok u inflaciji, da su bruto zarade po programu Evropa sad 1 napravile uštedu trgovcima i nisu povećale inflaciju.
Ukupna inflacija u Crnoj Gori za četiri godine 2021-2024. iznosila je 30,5 odsto, dok su cijene samo hrane za ovaj period povećane za 41 odsto, pokazuju podaci Uprave za statistiku (Monstat) na osnovu godišnjih mjerenja po metodi indeksa potrošačkih cijena na osnovu koje se mjeri zvanična inflacija u Crnoj Gori.Prema podacima iz poreskih prijava, najveći crnogorski trgovački lanci su u 2023. godini u odnosu na 2021. godini imali rast prometa od 40 do 50 odsto, a rast neto profita od 120 do 196 odsto. Neto profit trgovačkih lanaca rastao je po četiri puta većoj stopi od rasta njihovih prihoda.Pet najvećih trgovačkih lanaca u Crnoj Gori ostvarilo je u 2023. godini ukupnu neto dobit od 31,4 miliona eura, što je 12 miliona eura (61 odsto) više nego godinu ranije, pokazuju finansijski iskazi kompanija podnijete Poreskoj upravi.
Uprava za statistiku mjeri nivo inflacije po glavnim potrošačkim kategorijama, kao baznu tj početnu uzima 2015. godinu. Bankar me prenosi da su cijene hrane, bezalkoholnih i alkoholnih pića za posljednjih 9 godina zabilježile najveći rast cijena tj u prosjeku su proizvodi iz ovih kategorija skuplji sa čak 51-52 odsto na kraju februara 2024. godine u odnosu na decembar 2015. godine. U tom istom periodu ukupna inflacija je iznosila nešto preko 35 odsto, dok su najmanje rasle cijene telokumunikacionih usluga (zbog jake konkurencije) i usluge obrazovanja (zbog nekonkuretnosti domaćeg obrazovnog sistema?).
Danas je održan protest sindikata pravosuđa koji traže povećanje plata 25 % a navode da su dobili samo povećanj od 7 %, stambenu zadrugue za rješavanje stambenog pitanja.