Unesite svoju email adresu ispod i pretplatite se na naš bilten

Podelite svoju ljubav

Most na Đurđevića Tari nije rekonstruisan više od 30 godina

Most na Đurđevića Tari jedna je od najvećih turističkih atrakcija u Crnoj Gori nije rekonstruisana više od 30 godina.

Most se nalazi iznad kanjona rijeke Tare, između sela Budečevica i Trešnjica, na magistralnom putu Pljevlja-Žabljak.

Posljednja rekonstrukcija mosta prema nađenim podacima rađena je 1986. godine, kada su otklonjeni defekti i oštećenja koji su uništavala betonsku konstrukciju.

Vlade Crne Gore i Narodne Republike Kine 2018. godine potpisale su Sporazum o rekonstrukciji mosta na Đurđevića Tari. Ugovor o donaciji novca koji predstavlja pravnu osnovu za početak projekta potpisan je u decembru 2020. godine i njime je definisano da Kina izabere izvođača radova, a ta država će donirati 7,05 miliona za rekonstrukciju.

S obzirom da je most zadnji put rekonstruisan prije više od 30 godina mogu se primijetiti ozbiljna oštećenja na mostu koji otežavaju njegovo funkcionisanje. Sistem kolovozne ploče mosta, trotoari, ograde, dilatacije i ležišta su ozbiljnijo oštećeni.

Miroslav Mašić – direktor Direktorata za puteve u Ministarstvu (MKI) u novembru 2023. godine za portal Vijesti rekao je da će rekonstrukcija mosta početi početkom 2024. godine.

„Most je zadnji put rekonstruisan prije više od 30 godina. U naredna dva mjeseca trebalo bi da bude završena revizija glavnog projekta rekonstrukcije mosta na Đurđevića Tari i da se raspiše izbor za izvođača radova koji bi po procjeni trajali do godinu i po dana, a počeli bi početkom naredne godine“, rekao je Miroslav Mišić 2023. godine i dodao:

„Jedna faza projekta je pozitivno revidirana, tako da očekujemo narednih mjesec do dva revidiran novi projekat nakon čega će kineska strana sprovesti javni poziv za izbor izvođača radova na rekonstrukciji mosta. Očekujemo da će pripremni radovi moći da krenu početkom naredne godine kada budu stvoreni klimatski uslovi za rad na mostu”.

Medutim, prošla je čitava godina a rekonstrukcija mosta nije počela.

Most na Đurđevića Tari predstavlja jedinstveno stvaralaštvo svog vremena i ima značajne arhitektonske i kulturne vrijednosti. Most je građen u periodu od 1938. do 1940. godine a projektovao ga je jedan od najvećih građevinskih stručnjaka Kraljevine Jugoslavije Mijat S. Trojanović.

Prema dostupnim podacima, da bi se izgradio most postavljena je najveća drvena skela, a te dimenzije do danas nijesu nadmašene. Visina skele velikog luka bila je 141 metar. Za skelu je potrošeno 650 kubnih metara drvene građe, a u most je ugrađeno 5.320 m3 nearmiranog i 3.640 m3 armiranog betona.

Za vrijeme Drugog svjetskog rata, 1942. godine srušen je jedan luk mosta. Obnova mosta je počela u oktobru 1945. a završena je u septembru 1946. godine.

Most na Tari proglašen je u 20 naljepših mostava na svijetu prema izboru portala “Bright side“. Bitanski magazin „Times“ uvrstio ga je u 10 atrakcija koje obavezno treba posjetiti.

L.K.

One comment

  1. Goran Rakić
    Ako je strukturna nosivost dobra,onda nikakvo diranje u strukturu.Samo vanjska zaštita od erozije.Spriječiti kišu,vjetar i sunce da ga razgrađuju,dubinskom impregnacijom i dva zaštitna sloja preko,u mat bijeloj boji.Jeftino rješenje za dugo godina…

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Bilten