Decembar u Pljevljima obilježio je veoma loš kvalitet vazduha, tokom 20 dana.
“Tokom decembra kvalitet vazduha u Sjevernoj zoni karakterisala su prekoračenja granične vrijednosti srednje dnevne koncentracije za PM10 i to: u Pljevljima 20 dana i u Bijelom Polju 21 dan. U Pljevljima je na lokaciji Gagovića imanje 1 put registrovano prekoračenje srednje dnevne vrijednosti sumpor(IV)oksida SO2. U Centralnoj zoni broj dana sa prekoračenjima granične vrijednosti srednje dnevne koncentracije za PM10 čestice je iznosio u: Podgorici-Zabjelo 10 dana, Podgorici – Blok V 9 dan i u Nikšiću 10 dana. U Južnoj zoni nisu registrovana prekoračenja granične vrijednosti srednje dnevne koncentracije za PM10 čestice u vazduhu. Hemijskom analizom PM10 čestica utvrđeno je povećano prisustvo benzo(a)pirena u uzorcima iz Bijelog Polja, Pljevalja, Nikšića i Podgorice”, navodi se u saopštenju Agencije za zaštitu životne sredine.
Najveća srednja dnevna vrijednost suspendovanih čestica PM10 zabilježena je 19. decembra, 179 mg/m3. Granična vrijednost je 50 mg/m3 i ona se ne smije prekoračiti više od 35 puta godišnje. Prema podacima iz mjesečnih izvještaja Agencije, tokom 2024. godine zabilježeno je ukupno 95 prekoračenja, gotovo tri puta više od propisima dozvoljenog broja prekoračenja.
Tokom decembra bilježene su i izuzetno visoke satne i srednje dnevne koncentracije PM2,5 čestica, koje, po riječima stručnjaka, vrlo lako dospijevaju u krvotok i imaju sposobnost da izazovu ili pogoršaju hronična oboljenja kao što su astma, srčana oboljenja, bronhitis i ostale respiratorne probleme.
Pokrenuta testna verzija aplikacije Vazduh.me
Uz podršku Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Agencija za zaštitu životne sredine u saradnji sa Ekološkim pokretom “Ozon” iz Nikšića, pokrenula je testnu verziju nove aplikacije za praćenje kvaliteta vazduha.
“Eksperti koji se bave monitoringom kvaliteta vazduha juče su imali priliku da pregledaju informatičko rješenje aplikacije i daju svoje sugestije, na osnovu kojih će se ona dalje unaprjeđivati – za početak uskladiti terminologiju sa međunarodno priznatom praksom ocjenjivanja kvaliteta vazduha”, naveli su iz Agencije 24. januara.
Vazduh.me naziv je aplikacije koja prikazuje koncentracije PM2,5 i PM10 čestica u vazduhu, i u realnom vremenu pruža savjete kako da se ponašamo u tim uslovima. Agencija za zaštitu životne sredine upravlja Državnom mrežom za praćenje kvaliteta vazduha, putem koje je javnost informisana o stanju kvaliteta vazduha, a podaci su dostupni na web portalu Agencije. Pomenutom aplikacijom, pojednostavljen je proces pristupa ovim informacijama. Iz Agencije pojašnjavaju da se podaci koje aplikacija koristi direktno preuzimaju sa Državne mreže, a savjeti unutar aplikacije pripremljeni su u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Crne Gore.
Planirana je kampanja koja će uključiti sve lokalne i nacionalne medije, kako bi sa aplikacijom upoznali što veći broj građana koje bi navikli da koriste zvanične izvore informacija, te da pravovremeno reaguju i zaštite svoje zdravlje, naveli su iz Agencije, i dodali da se aplikacija besplatno može preuzeti sa Play Store-a i App Store-a.
D. Peruničić