
I dok se u Crnoj Gori svakodnevno protestvuje i bojkotuje zbog nečega, cijene neumoljivo skaču. Na to smo, valjda, već oguglali. Ali, da li naše plate mogu da prate ovolika poskupljenja i kada će biti dosta? Hoće li vožnja automobila postati luksuz i „zanimacija“ samo za one sa dubljim džepom?
Na redu je još jedno, a od početka godine već peto poskupljenje goriva.
Iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa saopštili su da će, od ponoći, litar eurodizela biti skuplji jedan cent, lož ulje dva centa, dok se cijene benzina neće mijenjati.
Litar BMB 98 ostaje nepromijenjen i koštaće 1.56 euro, kao i litar BMB 95 koji košta 1.52 euro. Litar Eurodizela biće skuplji za jedan cent i koštaće 1.44 euro, dok će lož ulje poskupiti za dva centa i koštaće 1.38 euro.
“Saglasno odredbama Uredbe o načinu i visini elemenata na osnovu kojih se formiraju maksimalne cijene naftnih derivata naredni obračun će se obaviti 10. marta, a eventualno izmjenjene cijene naftnih derivata važiće od 11. marta”, navodi se u saopštenju Ministarstva rudarstva, nafte i gasa.
Građani Crne Gore troše skuplje gorivo od građana Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, a od danas i Hrvatske, dok su cijene u odnosu na Srbiju i Albaniju niže.
A kako smo navikli na obećanja i čekanja nekog boljeg i ljepšeg sjutra sigurno nam neće teško pasti ni čekanje novog, neizvjesnog pada cijena goriva.
Naime, predstavnik Udruženja naftnih kompanija, Draško Striković, najavio je pozitivne prognoze i rekao za TVCG da bi mogući i potencijalni dogovor između Rusije i SAD-a o smirivanja geopolitičkih tenzija na svjetskom nivou trebao da dovede do snižavanja cijena u nekom dužem vremenskom periodu.
Dok se to ne desi, građanima preostaje samo da „protegnu noge“ jer za minimalnu platu koju prima svaki četvrti zaposleni u Crnoj Gori mogu točiti oko 400l goriva. Ako u obzir uzmemo i ostale troškove života, basnoslovne cijene u prodavnicama, poskupljenja dažbina, dolazimo do zaključka da prosječan građanin teško da može priuštiti sebi putovanje i do Sutomora ako porodica živi od jedne plate.
Važno je da su crnogorski poslanici od konstituisanja aktuelnog skupštinskog saziva, od jula 2023. do kraja prošle godine, na putovanja potrošili ukupno oko 362 hiljade eura a nama ostaje da se nadamo u smirivanje svjetskih tenzija i vodimo onom starom “ ne lipši, magarče, do zelene trave“.