Milan Dragašević, direktor Sektora za strateško upravljanje i poslovnu transformaciju u Rudniku uglja Pljevlja, za TV Pljevlja govorio je o otvaranju fabrike za proizvodnju HTZ opreme.

Dragašević smatra da proizvodnjom HTZ opreme mogu ne samo da finansijski uštede već i da sacuvaju ljudima radna mjesta.

„Otvaranje fabrike za proizvodnju HTZ opreme je dio plana pravedne tranzicije kroz poslovnu transformaciju Rudnika uglja Pljevlja. To je koncept koji smo mi prepoznali kao neophodan da bi smo nakon prestanka eksploatacije rude u Pljevljima imali mogućnost da ostanu ljudi na svojim mjestima i da na osnovu tog novog znanja kojeg će da usvoje ne zavise isključivo od prodaje uglja koja je trenutno osnovni izvor finansiranja svih zaposlenih u Rudniku uglja“, rekao je direktor Sektora za strateško upravljanje i poslovnu transformaciju u Rudniku uglja i dodao:
„Po Zakonu o zaštiti i zdravlju na radu HTZ oprema je obavezni dio radnog procesa i to je nešto što radnici moraju da imaju. Rudnik uglja na godišnjem nivou nabavi HTZ opreme svih vrsta u vrijednosti od 800 000 eura. U prvom dijelu proizvodnja bi se bazirala na tekstilnom programu“.
Prostor u kojem će biti fabrika a ujedno i magacin Rudnika iznajmljen je firme Castellana.
„Prostor za formiranje pogona nije u vlasništvu Rudnika uglja Pljevlja već iznajmljeni prostor. Mi smo u prethodnom periodu odabrali prostor koji je adekvatan potrebi i zakupili ga od firme Castellana Montenegro. Prostor od oko 1300m kvadratnih, veći dio tog prostora biće magacin Rudnika a manji dio oko 300m kvadratnih biće za instaliranje mašinskog parka za proizvodnju HTZ opreme. Do sada je magacin bio u stambenoj zgradi koji je Rudnik uglja napravio u prethodnom periodu. Te potrebe nisu skladne za smještaj naših magacinskih potreba“, rekao je Dragašević za TV Pljevlja i dodao:
„Obuka i prekvalifikacija radnika za ove poslove trebalo bi da traje od tri do šest mjeseci.“